Jste zde

Domů » Itálie

Ostrovy

Palermo, 2. část

Sicilské město Palermo s katedrálou
Autor: mauro

Jádrem paláce je kaple Cappella Palatina, postavená v letech 1132 - 1140, je to doslova "perla" arabsko-normanského umění. Uvidíte v ní bohatě zdobené stěny a stropy, světlé mozaiky s výjevy ze Starého a Nového zákona nebo arabské prvky, jako např. maurský strop, nádherné umělecké dílo, které je atraktivním kontrastem k relativně prostému exteriéru.

Svojí rezidenci tu pak měl i císař a král Fridrich II. Štaufský a také španělští místokrálové. Dnes je mohutná stavba sídlem sicilského regionálního parlamentu.

Palermo, 1. část

Italské město Palermo na Sicílii
Autor: Ians 1988

Město Palermo se nachází na severním pobřeží italského ostrova Sicílie ve velké zátoce Tyrhénského moře, na úpatí hory Monte Pellegrino. Je hlavním městem autonomní oblasti Sicílie a hospodářským a kulturním centrem celého ostrova. Se svými přibližně 650 tisíci obyvateli je to páté největší město v Itálii.

Historie města

Costa Smeralda

Pobřeží ostrova Sardinie - Costa Smeralda

Asi 55 km dlouhé severovýchodní Smaragdové pobřeží na italském ostrově Sardinie dostalo svůj název od charakteristické smaragdové barvy moře. Na severu je ohraničené městem Palau, na jihu Olbií.

Z Olbie sem můžete připlout trajektem. Pokud se vydáte pobřežní silnicí z Olbie do Palau, dostanete se k turistickým centrům Porto Rotondo, Cala di Volpe, Porto Cervo a Baia Sardinia, s výhledem na malebné výletní lodě plující na zeleném moři.

Ostrov Sicílie

Sicilská sopka Etna
Autor: Ondablv

I když je Itálie velmi různorodá země, ostrov Sicílie ji ještě překoná. Největší ostrov ve Středozemním moři a současně největší italský region je ještě pestřejší než italská pevnina.

Na některých místech je ostrov hustě osídlený, v některých oblastech najdete zase jen malinké vesničky. Na jižním pobřeží je země vyprahlá jako v Africe, na jihovýchodě rostou dokonce ještě v zimě rostliny ve sklenících a na severovýchodě neusychají subtropické rostliny ani v tom nejteplejším létě.

Pláže Biderrosa

Ostrov Sardinie a jedna z pláží Biderrosa

Mezi stovkami kilometrů pláží na ostrově Sardinie můžete najít nejeden zapomenutý ráj. Mnoho místních obyvatel ale nedá dopustit na pláže Biderrosa.

Jedná se o pět téměř nedotčených pláží, které se velmi pozvolně svažují do křišťálově čistého moře a jejichž jemný písek odráží stříbrný lesk. Každý, kdo toto místo navštíví, se tu bude cítit jako v oáze klidu a pohody.

Tato část východního pobřeží Sardinie není příliš navštěvována, protože je součástí chráněného území, kde se nachází mnoho druhů lilií, pinií, eukalyptů, keřů jalovce a dalších rostlin.

Dovolená na Sardinii, 2. část

Sardínie - kamenná věž tzv. "nuraghi"

Dovolená na ostrově Sardinie znamená rovněž cestu časem, jelikož dlouhá historie zanechala všude na ostrově stopy: Důkazem velmi starého osídlení okolo roku 1800 př.n.l. jsou impozantní kamenné věže, které se jmenují nuraghi.

Původně jich bylo na ostrově až 8000. Některé z těchto trojpodlažních věží dosahují výšky 12 metrů a někdy k nim patří i další budovy a pevnosti, takže tvoří jakýsi hrad.

Stránky

Itálie, Malta na FB