Jste zde

Domů

Itálie v kostce

Pisa, Itálie

Bella Italia! Koho při tom nenapadne slunce, krásné ženy, dobré víno, těstoviny a zajímavá kultura?

Ti, co se vydají na cestu do Itálie, mají výběr opravdu veliký: od jezera Garda až po ostrov Sicílie, přes Toskánsko, Riviéru a Capri. Všude najdete nejen ukryté vesnice, malebné pláže, staletá městečka a nádherné scenérie. Itálie může nabídnout také více než 60 procent světového kulturního dědictví mezi uměleckými a kulturními poklady.

Nesmíme opomenout více než 3000 muzeí a samozřejmě Řím, matku všech měst a hlavní město historické Římské říše. Itálii také vyznačuje vynikající kuchyně, nádherná architektura, umění módy a především smysl pro skutečnou krásu.

A kde začít? Každý, kdo miluje umění, začne určitě v Římě. Španělské schody, oblíbené místo setkávání mládeže z celého světa, náměstí Piazza Navona s fontánou di Trevi, Sixtinská kaple, největší křesťanský chrám na světě - bazilika sv. Petra, chrám Pantheon s hrobem malíře Rafaela Santi, anebo Forum Romanum s triumfálními oblouky.

Další zajímavým městem je Florencie s nejslavnějším italským mostem Ponte Vecchio, palácem Palazzo Vecchio nebo katedrálou Santa Maria del Fiore.

Znakem italského města Pisa je její šikmá věž na náměstí Piazza dei Miracoli. To, že věž stále ještě stojí, je považováno téměř za zázrak.

Město na vodě, Benátky, by určitě neměli vynechat při návštěvě Itálie milovníci romantiky. Náměstí
Piazza San Marco pochází z 9. století a je považován za "srdce Benátek. Je stále plné turistů a holubů, a také obchodů, kaváren a slavných staveb, které z něj dělají jedno z nejkrásnějších míst na světě.

Milovníci slunce a pláží se nejčastěji vydávají na pobřeží Jaderského moře, kde se nachází taková střediska jako Rimini v regionu Emilia Romagna anebo Jesolo ve Venetu. Letoviska jako Cesenatico či Lignano nabízejí nejen rušný noční život ale i spoustu příležitostí k provozování vodních sportů.

Jedno z nejkrásnějších pobřeží Itálie je Ligurská riviéra s půvabnými vesničkami a místy jako Cinque Terre anebo Neapolský záliv.

Krásnou destinací pro dovolenou je jih Itálie, kde dosud nezakořenila masová turistika a při tom tu jsou krásné pláže. Můžete tu ještě najít klidná místa na pobřeží a západ slunce si vychutnáte o samotě a v klidu. Navštivte město Pompeje, které bylo v historii zničené nedalekou sopkou Vesuv a ještě dnes tu můžete obdivovat zachovalé nádherné domy z té doby.

Ke koupání a slunění jsou také ideální ostrovy Sicílie, Sardinie, Ischia a Elba. Na Sicílii najdete ve městech, jako je Palermo a Messina, mnoho historických budov a nádherné vily. Sardinie vás zase učaruje krásnou krajinou a velmi pohostinnými lidmi.

Největší italské jezero Lago di Garda je oblíbené zejména mezi surfaři a dalšími nadšenci vodních sportů. Surfy si vlastně můžete zapůjčit v turistických resortech po celém, 8 500 km dlouhém italském pobřeží, stejně jako plachetnice.

Potápěči zase najdou skvělé lokality v Ligurii, na horním Jadranu a na ostrovech Tremiti. V Neapolském zálivu se mohou dokonce ponořit k ruinám římských vil.

Itálie se navíc vyznačuje nejen svými kulturními poklady, ale také perfektním počasím. 11 stupňů v zimě a 31 stupňů v létě jsou průměrné teploty.

Vzhledem k tomu že je směrem od severu na jih pořád tepleji, doporučujeme návštěvu severní Itálie v létě, Sicílie v dubnu až květnu nebo v září a střed země je sice v létě nejlepší, ale v zimě je zde tepleji než u nás.

Itálie, Malta na FB