Jste zde

Domů » Itálie » Ostrovy

Sicílie

Palermo, 2. část

Sicilské město Palermo s katedrálou
Autor: mauro

Jádrem paláce je kaple Cappella Palatina, postavená v letech 1132 - 1140, je to doslova "perla" arabsko-normanského umění. Uvidíte v ní bohatě zdobené stěny a stropy, světlé mozaiky s výjevy ze Starého a Nového zákona nebo arabské prvky, jako např. maurský strop, nádherné umělecké dílo, které je atraktivním kontrastem k relativně prostému exteriéru.

Svojí rezidenci tu pak měl i císař a král Fridrich II. Štaufský a také španělští místokrálové. Dnes je mohutná stavba sídlem sicilského regionálního parlamentu.

Palermo, 1. část

Italské město Palermo na Sicílii
Autor: Ians 1988

Město Palermo se nachází na severním pobřeží italského ostrova Sicílie ve velké zátoce Tyrhénského moře, na úpatí hory Monte Pellegrino. Je hlavním městem autonomní oblasti Sicílie a hospodářským a kulturním centrem celého ostrova. Se svými přibližně 650 tisíci obyvateli je to páté největší město v Itálii.

Historie města

Ostrov Sicílie

Sicilská sopka Etna
Autor: Ondablv

I když je Itálie velmi různorodá země, ostrov Sicílie ji ještě překoná. Největší ostrov ve Středozemním moři a současně největší italský region je ještě pestřejší než italská pevnina.

Na některých místech je ostrov hustě osídlený, v některých oblastech najdete zase jen malinké vesničky. Na jižním pobřeží je země vyprahlá jako v Africe, na jihovýchodě rostou dokonce ještě v zimě rostliny ve sklenících a na severovýchodě neusychají subtropické rostliny ani v tom nejteplejším létě.

Sicílie a aktivity

Sicilský dóm ve městě Cefalù
Autor: Simon Welsh

Písečné pláže a skalnaté zátoky lákají všechny milovníky vodních sportů. Můžete zde vyzkoušet potápění, surfování nebo plachtění. Ale také turistika a dokonce i lyžování jsou na Sicílii velmi oblíbené sporty. Když je sopka Etna v klidu a zrovna nechrlí lávu, dá se v zimních měsících na její severní straně lyžovat nebo jezdit na snowboardu. V zimě to tady opravdu žije, především tehdy, když napadne hodně sněhu, to znamená od ledna do března, někdy i do dubna. Působí zde i lyžařská škola.

Sicílie – jídlo a pití

Sicilské těstoviny Pasta alla norma
Autor: fugzu

Kuchyně italského ostrova Sicílie je skutečně vynikající. Oblíbené jsou zde především ryby a těstoviny s nejrůznějšími přísadami. Místní koření a jiné pochutiny pochází z nejrůznějších částí světa. Řekové sem přivezli víno a olivy, maurští dobyvatelé zase mandle, datle, citróny a cukrovou třtinu. Díky Španělům zde zase zdomácněla rajská jablíčka.

Sicílie a zábava

Italský ostrov Sicílie nabízí mnoho různých možností k zábavě – najdete tu opravdu vše, od romantických restaurací až po diskotéky a bary, kde můžete protancovat celou noc. Místní bary, pizzerie a hospůdky mají podle jihoevropské tradice otevřeno až dlouho do noci. Výborná jídla nabízejí také restaurace a trattorie.

Při procházkách místními malebnými uličkami v sicilských městech nebo na pobřežní promenádě jistě podlehnete pokušení a zavítáte do některé z příjemných kaváren nebo cukráren, kde nabízejí lahodnou zmrzlinu. Tu si zde údajně vychutnávali již staří Římané.

Stránky

Itálie, Malta na FB

Ancona

18.07.2018 - 11:00

Clear skyNorth-northwest, Light breeze, 2.2 m/s28°C

0 mm srážek

Tlak: 1013.9 hPa

Cagliari

18.07.2018 - 11:00

Clear skyWest, Light breeze, 2.2 m/s29°C

0 mm srážek

Tlak: 1015.4 hPa

Palermo

18.07.2018 - 11:00

Clear skyNorth-northwest, Light breeze, 2.6 m/s28°C

0 mm srážek

Tlak: 1015.7 hPa

Valletta

18.07.2018 - 11:00

Clear skyNorthwest, Gentle breeze, 5.2 m/s26°C

0 mm srážek

Tlak: 1014.7 hPa

Venezia / Benátky

18.07.2018 - 11:00

Clear skySoutheast, Light breeze, 1.6 m/s25°C

0 mm srážek

Tlak: 1013.6 hPa

Předpověď počasí na yr.no.